Evde En Hızlı Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi

Karanlık Koltuk Altlarına Ne Sebep Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Yaz aylarında en çok karşılaşılan durumlardan biri ve bazı insanları çok rahatsız eden durumlardan olan koltuk altı kararmasıdır. Koltuk altı kararması, renk değiştirmesi neden olur? Koltuk altı kararmasına doğal kesin çözüm var mıdır? Evde koltuk altı kararmasını beyazlatma yöntemi var mıdır? Bu ve buna benzer tüm soruların yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Önemli Not: Tıraş Olurken Dikkat Edin!

Koltuk altı tıraşı olurken dikkatli olmalısınız. Koltuk altı tıraşı olurken en çok yapılan hatalardan birisi de rastgele tıraş bıçağı kullanmaktır. Tıraş bıçağınızı kulların çıktığı yönde vurmalısınız. Kılların çıkış yönünün tersinde kesmeye çalışırsanız koltuk altını hem tahriş edersiniz, hem de koltuk altı kararmasına davetiye çıkarmış olursunuz.

Koltuk altlarınız doğal olarak cildinizin geri kalanıyla aynı renkte olmalıdır. Ancak bazen koltuk altlarındaki cilt daha koyu bir renk alabilir. Karanlık koltuk altları genellikle ciddi bir şeyin işareti değildir, ancak bazı insanlar onları utanç verici bulabilir – özellikle de atlet ve mayo sezonunda.

Koyulaşma genellikle akantozis nigrikans (AN) adı verilen bir cilt rahatsızlığından kaynaklanır . Vücudun etrafındaki kıvrımlarda cildin kalınlaşmasına ve koyulaşmasına neden olur.

Bu endişe veren durum vücudunuzun farklı bölgelerinde karşılaşabilirsiniz.

  • koltuk altı
  • Boyun arkası
  • kasık
  • dirsekler
  • dizler
    Cildiniz de bu bölgelerde kaşınabilir veya kötü bir kokuya sahip olabiliyor.

Bu duruma ne sebep olur ve kimler risk altındadır?
Ten renginiz melanosit adı verilen pigment hücreleri tarafından belirlenir. Bu hücreler daha fazla çoğaldıklarında cildi daha koyu bir renge çevirebilirler.

Herkes AN geliştirebilir, ancak bazı insanlar daha büyük bir risk taşır. Daha koyu tene sahip insanlarbüyük olasılıklaGüvenilir Kaynak daha açık tenli insanlara göre koltuk altlarında koyulaşma olması.

AN bazen ailelerde çalışır. Hatalı bir gen yoluyla miras alırsınız. senbüyük olasılıklaGüvenilir Kaynak Ebeveyniniz, kardeşiniz veya durumla ilgili başka bir yakın akrabanız varsa, cildinizde koyu lekeler olması.

AN genellikle genetik veya altta yatan bir duruma bağlı olsa da, bazı kanıtGüvenilir Kaynakepilasyonun da bir suçlu olabileceğini önermek. Tekrarlanan tıraş veya tüy yolma nedeniyle oluşan tahrişin aşırı melanosit üretimini uyarabileceği düşünülmektedir.

Koltuk altlarınızı tahriş etmemek için tıraştan önce cildi yumuşak bir sabun veya tıraş kremi ile yağlayın. Daha sonra kokusuz bir nemlendirici krem ​​sürün.

Nasıl tedavi edilir?
Çoğu zaman, koltuk altlarınızın kararmasına neden olan tıbbi durumu tedavi etmek sorunu çözecektir. İlaçların ve ev ilaçlarının bir kombinasyonu rengin açılmasına yardımcı olabilir.

Doğal ilaçlar
Pigmentli cildi aydınlatmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç doğal çözüm önerilmiştir:

deniz hıyarı özleri
kurkumin
süt devedikeni özü
Bu ürünlerin karanlık koltuk altlarını aydınlattığı kanıtlanmamıştır ve bazıları yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir doğal ilaç kullanmadan önce doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşun.

 

İçeriği Beğendiniz Mi?
Teşekkür Ederiz

You might also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir